Езерото (760 ha) е Натура 2000 зона, съответно BG0000620 Поморие (2085.15 ha) и BG0000152 Поморийско езеро (921.52 ha). Това е национална защитена територия и Рамсарско място. Настоящият проект е насочен към опазването на приоритетните местообитания Крайбрежни лагуни (1150 *) и видове птици от Приложение 1 към Директивата за птиците (саблеклюн, белочела, гривеста и речна рибарка) в Поморийското езеро.

Хидрологичният режим на Поморийските солени води се определя от притока на морска вода чрез изкуствен отворен канал, свързващ езерото с Черно море и проникване през пясъчна коса. Два обходни канала (Южен -760 m и Северен - 4580 m) събират целия повърхностен воден поток от валежи и топене на сняг във водосборния басейн от 33,55 km2, където езерото е най-ниската точка.
Промените в състоянието на водните тела и замърсяването на повърхностните води се отбелязват като най-важните заплахи за местообитанието на крайбрежната лагуна в няколко европейски държави (EIONET, 2014). В случая с Поморийското езеро тези фактори са най-очевидни за 1150 *. Основните проблеми на опазването са деградацията на местообитанията на крайбрежните лагуни поради промени в хидрологичните условия, причинени от разрушаването на съоръжения за управление на водите и недостатъчно безопасни места за размножаване на приоритетни видове птици.
Проектът LIFE 19/NAT/BG/000804 се налага заради ефекта на наводненията, които се случиха през декември 2014 г. и април 2015 г., когато в езерото бяха регистрирани 72 l / m2. Тези катастрофални събития са повредили обиколните канали и ерозирали защитни диги, което води до намалена соленост на водата. Кал и нежелана растителност блокираха каналите и значително намалиха капацитета и защитните им функции.
Компрометираната инфраструктура е причинила неефективна циркулация на водата. Средната соленост на водата в лагуната през декември 2010 г. (след реконструкция по проект на GEF) е 30,98 ‰, докато през май 2019 г. е 12,58 ‰. Намалената соленост е довела до развитието на макрофити, които са основната хранителна база за патиците и промяна във видовия състав на птиците (от дъждосвирци до патици) по време на миграция и през зимата. В допълнение, деградацията на 1150 * е очевидна и от увеличения растеж на микроводорасли в повече от 33% от площта на местообитанието през 2019 г. Това е резултат от повишена еутрофикация поради притока на замърсени повърхностни и подземни води от съседните земи.
Ниското производство на сол и инфраструктурните щети от наводненията доведоха до ограничени възможности за важни инвестиции в дейности по поддръжка от Поморийски солници ЕООД. Неблагоприятната икономическа ситуация води до риск от оттегляне на частните интереси и бъдещи инвестиции.
През последните години натискът върху местообитанието 1150 * е много силен - отводняване и надстрояване на съседни малки влажни зони, засилено земеделие, екстремни метеорологични условия и по-голямата част от тях са свързани с нарушения воден режим, който влияе върху качеството на водата и директно унищожава крайбрежната лагуна. Засегнати са няколко параметъра на благоприятния природозащитен статус (БПС) на местообитание 1150 *.

Подходящите местообитания на целевите видове птици са претърпели силна ерозия от вятър, дъжд и вълни. В периода 2013 г. се наблюдава отрицателна тенденция в успеха на размножаването на белочела рибарка (43 до 14 двойки), речна рибарка (125 до 71), морски дъждосвирец (23 до 5) и кокилобегач (147 до 42) се наблюдава в периода 2013-2019 г. Изкуствените острови са от решаващо значение за целевите птици в Поморийското езеро, тъй като те предпазват птиците от безпокойството на хищниците и от висока смъртност.